Výživa psů

Krmíme opravdu kvalitně ?

Má strava vliv na zdraví našich miláčků ?

 

 

Toto téma je předmětem velmi častých dotazů a jedním z nejožehavějších témat mezi kynologickou veřejností. Otázka správné výživy trápí snad každého majitele či chovatele nejen huňatých strávníků. Alfou a omegou zdraví je nejen kvalitní strava, ale především její kvalitní vstupní suroviny, ze kterých je strava pro zvířata vyráběna.

Z vlastních zkušeností víme, že k otázce výživy psů se musí přistupovat velmi zodpovědně. Ta doba, kdy si psi volně lovili zvěř pro svoji obživu je dávno pryč. Nyní jsou naši psi zcela odkázani na nás a jsme plně zodpovědní za jejich péči, stravování a v neposlední řadě i za jejich zdraví.

Zvířata a hlavně psi mě doprovázejí již od útlého dětství a stále jsou mými nejlepšími parťáky pro život. Jako dítě jsem nemohla ovlivnit zdraví našich psů, jelikož v té době veškerá péče a zajištění potravy byla na mé rodině. A tak si chlupáčové, kteří postupně přicházeli do naší rodiny během mého dětství a dospívání  pochutnávali většinou na zbytcích od stolu či na stravě připravované pro ostatní zvířata ( brambory, spařený šrot, kozí mléko, těstoviny, kosti, odřezky ze zabíjaček atd..) Až v roce 1993 se nám poprvé dostal do ruky pytel suchého krmení určený pro psy od nejmenovaného českého výrobce. Bohužel v té době bylo složení produktu spíše určené pro koně než pro psy :-( a tak naše fenka na to doplatila rakovinou mléčné žlázy v 7 letech. Dnes jsem přesvědčená o tom, že kdyby se nadále stravovala, jak naši předchozí psi, dožila by se podstatně déle.

Suchá krmiva se dočkala průmyslové výroby v cca 30. letech. Lidé ovšem nevydělávali tolik peněz, aby psům zajistili kvalitní krmení, tak se psi začali krmit nejlevnějšími surovinami. V 60. letech se velké potravinářské koncerny chopily dobrého nápadu, že do krmiv určených pro zvířata, mohou lehce zpracovat zbytky z potravinářské výroby. Do krmiv se tak dostávaly semleté odpady té nejhorší kvality a doposud tomu u některých značek krmiv není jinak.
V 70. letech se objevil tlak na chovatele v podobě krmiv kompletních a vyvážených. A jelikož šla výroba krmiv stále dopředu, tak se cca v 80. až 90. letech krmiva začala označovat jako prémiová a superprémiová nebo holistická. Stále to však byly obiloviny doplněné odpady z živočišné výroby, a aby byla zajištěna chutnost, byly tyto krmiva ochuceny různými zchutňovadly. Bohužel běžně průmyslově vyráběná krmiva nemůžeme vlastně pokládat za živou stravu, jelikož při výrobě termickou extrudací dochází k vysokým teplotám ( až 200 °C ) při které jsou zničeny všechny enzymy a přírodní vitamíny, minerály atd.. Po teplotním znehodnocení přírodních vitamínů výrobcům granulí nezbývá nežli do svých krmiv přidat umělé vitamíny, které kromě marketingu mají úlohu zároveň krmivo konzervovat.
Kvalitu dělá především složení produktu a technologie výroby, ne líbiví obal ani reklama v médiích !!!

O tom všem se můžete dočíst např. knize

 

                                                       kniha                20728020 110570456277463 3332319050096774734 n

 

 

Vedle psů se v domácnostech stále častěji setkáváme s dalším domácím mazlíčkem a to především s kočkami, které jsou oproti psům z hlediska výživy náročnější.

I přesto, že domestikace psa a kočky proběhla před několika tisíci lety stále musíme mít na paměti, že především kočka stále patří mezi obligátní masožravce, vyznačují se vysokým stupněm specializace na příjem masité potravy, čemuž odpovídají také určité metabolické odlišnosti při využití živin z krmiva. Obligátní masožravci zpracovávají jako zdroj energie přednostně proteiny a tuky, mají omezenou schopnost využívat sacharidy a nedokáží syntetizovat některé esenciální látky z prekurzorů obsažených v rostlinných zdrojích (např. vitamín A z beta-karotenu, kyselinu arachidonovou z kyseliny linolové). Mají také zvýšené nároky na přísun některých esenciálních aminokyselin (taurin, arginin) a vyžadují vysoký podíl živočišné potravy. Jsou výhradně hyperkarnivorní, přijímají tedy více než 70% živočišné potravy. Jelikož kočky byly v minulosti zvyklé přijímat většinu tekutin z jejich přirozené kořisti, nikdy nebyly nuceny pít příliš mnoho vody jako takové. Tento fakt způsobuje, že dnešní doma chované kočky jsou mnohem náchylnější na dehydrataci a z ní plynoucí zdravotní rizika ( tvorba moč. kamenů a písku, selhávání ledvin atd.. )

139875996

Oproti kočce,  pes domácí ( Canis lupus familiaris ) patří do řádu Carnivora. Ovšem podle podílu živočišné složky v potravě se dále rozlišují druhy: hyperkarnivorní, mezokarnivorní a hypokarnivorní.
Hyperkarnivorní druhy přijímají více než 70 % živočišné potravy, mezokarnivorní 50 – 70 % a hypokarnivorní méně než 30 %.

Neexistuje přesná definice hranice, která by oddělovala fakultativní masožravce od všežravců. Navzdory všem změnám, ke kterým došlo v průběhu domestikace, se základní stavba a funkce trávicího ústrojí domácího psa a vlka nijak zásadně neliší. Z hlediska svého zoologického zařazení i z hlediska stavby trávicího traktu je tedy pes stále masožravcem. Z hlediska výživy může být považován za všežravce, i když jeho schopnost zpracovávat rostlinné složky je přece jen menší než u pravých všežravců. Má také vyšší nároky na zastoupení živočišných bílkovin v krmivu, proto považujeme za vhodnější označovat ho jako fakultativního nebo mezokarnivorního masožravce.

 

30703944 1895047577174101 482078996297678848 n

 

Od roku 2002 - 2016 si naši psi prošli různými etapami kvality krmení, byť se zachovaním výběru kvalitní stravy, ale stále to nebylo to pravé, co bychom od krmení očekávali.

A jak se říká ,,člověk míní, život mění,,  Na konci roku 2016 se nám dostalo příležitosti se účastnit semináře, kde nám byla představena německá firma, jejíž filozofií je, aby se složení stravy co nejvíce přiblížilo k přirozené stravě, kterou by si zvířata ulovila v přírodě. Ano, řeč je granulích lisovaných za studena.  I přesto, že se již na trhu vyskytují výrobci těchto krmiv, tato firma má na svém kontě jedno prvenství a to, že jejich produkty pro psy, kočky, koně a lidi jsou navíc obohacené o minerály.

 

 Život v minerální rovnováze !!! 

 

Minerály a stopové prvky jsou nezbytné a velmi cenné látky pro správné fungování jak lidského, tak zvířecího organismu. Působí jako stavební kameny našich tělesných tkání, kostí, chrupu, jsou důležité i pro vedení nervových vzruchů. Uplatňují se jako aktivátory nebo součásti hormonů a enzymů. Ovlivňují důležité biochemické pochody v našem těle. Jelikož není naše tělo schopno si tyto látky vyrábět, musíme mu je dodávat potravou, případně prostřednictvím potravinových doplňků. Důležité není pouze množství přijímaných látek, ale také v jaké formě a poměru jsou do těla přijímány. V dnešní době je nepřeberné množství značek nabízející vitamíny a minerály, ale ve většině doplňcích výživy ( které lze obvykle koupit v lékárnách apod. ) je však obvykle nabídka minerálů v anorganické formě, které jsou levné a neúčinné. Jejich využitelnost bývá něco mezi 5% - 10 %, což je pro organismus nedostačující. Aby byla v organismu zachována minerální rovnováha, musíme tělu dodat všech 106 prvků ( 53 aktivujících a 53 regulujících ). Tyto prvky na přírodní bázi firma získává z mořských řas a bylin.

Vzhledem k špatnému hospodaření s půdou, masivnímu používání anorganických hnojiv a chemických postřiků změnila naše půda své složení a pH. Díky intenzivnímu hospodářství je půda již několik desítek let vyčerpaná, je narušen celkový ekosystém. Půda neobsahuje vyvážený poměr všech minerálních látek a mikroprvků. A pokud v půdě tyto látky nejsou, nebo jsou v malém množství, nemohou být obsaženy v rostlinách, nezískají je býložravci, masožravci, ani člověk. Díky tomuto se půda nachází v minerální nerovnováze, která se potravou dostává k člověku a zvířatům, což může mít za následek oslabení imunitního systému a zhoršení zdravotního stavu, vitality a dobré fyzické kondice. Následkem této nerovnováhy organismus přijímá nedostatečné množství zásaditých minerálních látek, které jsou potřebné pro vyrovnávání kyselého prostředí organismu, které přirozeně vzniká v důsledku metabolických procesů. Tato nežádoucí "kyselost těla" je třeba zneutralizovat či vyrovnat zásaditými látkami tak, aby nedošlo k poškození tkání a orgánů, které napomáhají detoxikaci těla. Přítomnost zásaditých látek v našem těle zabraňuje vzniku mnoha nemocí a proto je velmi důležité udržet tělo zasadité pro zachování optimálního zdraví.

 

BPTM-title-EN

 

 ,, TO CO JÍM, TÍM JSEM !!! ,,

K výživě každého zvířete by se mělo přistupovat individuálně – co vyhovuje jednomu, nemusí vyhovovat druhému. Jiné potřeby budou mít ohledně výživy malá plemena a jiné nároky plemena velká. V nemalé míře je také důležité prostředí, v jakém prostředí zvířata žijí a s tím související i jejich pohybová aktivita.

Čas od času se nás někteří lidé při setkání ptají čím to, že naši psi mají tak hebkou srst,  jsou v dobré výživové kondici a plní energie ??? Odpověď je jednoduchá - vše je dáno výživou a péčí, kterou svým psům dopřáváme.

Tak jako nám tak určitě i Vám jde především o zdraví a spokojenost Vašich mazlíčků a tak na začátku stojí každý majitel či chovatel před otázkou

,, čím a jak krmit ??? ,,


Od konce roku 2016 konečně patříme mezi spokojené majitele a našim 4 nohým přátelům krmivo nejen, že chutná a jsou plní vitality, ale hlavně jim po zdravotní stránce velmi dobře prospívá. 

Produkty, které nás natolik oslovily a přesvědčily, pocházejí z německého rodinného podniku, který byl založen v roce 1992 přírodním léčitelem zvířat panem Reiberem. Základy rodinné firmy jsou postaveny na znalostech a zkušenostech z více než 40-letého vývoje a distribuce krmiv a doplňků stravy pro domácí zvířata.

 

 42607877 2113765108635679 8570114791102742528 n

Přednosti produktů :

 

* šetrné zpracování surovin za nízkých teplot ( max. do 40°C )

* přírodní suroviny z kontrolovaného hospodářství (žádné masokostní moučky, pesticidy, antibiotika a GMO )

*  všechny složky obsažené v tomto krmivu prokazují kvalitu lidských potravin

* nabídka suché a mokré stravy, kterou lze kombinovat s BARF stravou

* vysoký podíl masa 69 - 74% (proto je denní dávka snížená oproti běžným komerčním krmivům) v krmivu jsou použity tyto vnitřnosti ( žaludek, játra, ledviny, srdce, jazyk a vemeno (tedy žádné jatečné odpady)

* suchá strava ( granule) je vyráběna lisováním za studena nebo speciální dehydrogenací (nebobtnají, nezvětšují objem žaludku a nezpůsobují nadýmání)

* mokrá strava ( konzervy ) je ošetřena šetrnou sterilizací, jsou konzervovány při teplotě do 124 °C a poté pomalu chlazeny ve vodní lázni. Navíc jsou zevnitř ošetřeny včelím voskem, tudíž nedochází k nežádoucí oxidaci

* čistě přírodní produkty (bez konzervačních látek, aromat, ochucovadel, chemických barviv, mouček, zahušťovadel a bez geneticky manipulovaných surovin). U suchého krmiva je proto relativně kratší doba expirace. Díky přímému prodeji koncovému spotřebiteli je zaručena čerstvost.

  • * nejsou prováděny žádné pokusy na zvířatech, není třeba, jelikož firma pracuje s potravinami v lidské kvalitě

 

  •  
  •  
  •  

 

36622912 1989556024389922 1310844510028169216 n 36634372 1989558137723044 8771865330734596096 n

 

Jednoznačný návod na krmení psů neexistuje, ale .... ,, za to, jakým způsobem prožije zvíře svůj život, je zodpovědný především jeho majitel, protože to je právě on, kdo plní psovi misku ,,


30714665 1896127830399409 2384985246295654400 n 30741625 1896127687066090 488458998417195008 n

 

Pro zajištění vyváženosti a pestrosti v potravě kombinujeme tuto stravu se stravou BARF. Abychom předešli různým úskalím, která tato alternativní forma stravy představuje, našim psům předkládáme již kompletní BARF menu. Přesto do jídla přidáváme minerální doplňěk ve formě mikronizovaných bylinek s několika druhy řas.

                         DSC 0480 DSC 0481 DSC 0482

  

 

V oblasti výživy psů se spolu s manželem pohybujeme již 18 rokem, je to naše hobby a zároveň i práce, která nás baví a naplńuje a přesto se stále máme co učit a zdokonalovat, jelikož všeobecně výživa půdy, rostlin a zvířat je velice důležitá pro zachování naší planety a naší existence.

 

A kdo že za tím vším stojí ???

 

Především velkou zásluhu na tom všem měla naše zakladatelka chovu Beatrix, která byla průkopnicí a zároveň naší nejlepší učitelkou, která nám časem otevřela oči a utvrdila naše přesvědčení, že kvalitní strava je základem zdraví, vitality a zároveň i prožití plnohodnotného života. A toho byli naši staříci Beatrix spolu s Carnabych živoucím důkazem.Rádi by jste svému psovi či kočce dopřáli zdravou a pestrou stravu, trápí Vašeho mazlíčka zdravotní problémy ?

V případě potřeby máme pro Vás řešení, rádi Vám poskytneme poradenství ohledně stravy pro Vašeho parťáka :-)

 

Pro více informací nás prosím kontaktujte.

 

Tel: 604 846 422

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

 


Tvorba stranek pro chovatele psu moonbarks studio

© 2013 Artic shine. Tvorba stránek pro chovatele